Wirtualne upamiętnienie z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów 2 sierpnia 2022 r.
2 sierpnia wspominamy ostatnich 4 300 Romów , którzy 78 lat temu zostali mimo zaciekłego oporu zostali zamordowani przez SS w obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.
W dniu 21-23.11.1996 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Romów w Polsce, w Oświęcimiu, odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Zagłada, Pamięć Nadzieja” poświęcona upamiętnieniu zagłady Romów i Sinti. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Romów z krajów europejskich (Serbia, Niemcy, Austria, Czechy, Francja) oraz naukowcy zajmujący się tematem romskiego holocaustu. W wyniku debaty uchwalono proklamację w sprawie ustanowienia dnia 2 sierpnia „Dniem Pamięci o Zagładzie Romów”. Proklamacja została podpisana przez przedstawicieli powołanej w tym celu Międzynarodowej Rady Pamięci o Zagładzie Romów, w osobach przewodniczącego Rady – Romana Kwiatkowskiego oraz Sekretarza Generalnego - Dr Dragolijuba Ackovića.
29 lipca 2011 r Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił dzień 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów, a Parlament Europejski w 2015 roku uznał 2 sierpnia Dniem Pamięci o Holocauście Europejskich Romów.
W tym roku gościem obchodów będzie obecny przewodniczący niemieckiego Bundesratu, Bodo Ramelow, który wygłosi przemówienie z okazji obchodów 2 sierpnia. Przemówienie wygłosi również przedstawicielka Komisji Europejskiej komisarz UE ds. równości Helena Dalli. Christian Pfeil z Niemiec i Miclescu Dumitru z Rumunii wystąpią w imieniu ocalałych z Holokaustu Romów.
Oficjalne obchody rozpoczną się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. o godz. 11.30 na odcinku B II e - Na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, a zakończą o godz. 13.30 po złożeniu wieńców pod pomnikiem ku czci pomordowanych Romów. Oprócz członków mniejszości romskiej z kilkunastu krajów, przedstawicieli państwa polskiego, kościołów i innych instytucji, obecni będą także wysokiej rangi ambasadorowie różnych krajów i inni przedstawiciele dyplomatyczni.
W tym roku po raz pierwszy od wybuchu pandemii Covid 19 upamiętnienie odbywa się na większą skalę w sferze lokalnej. Nadal jednak będziemy trzymać się ustalonej już formy wirtualnego upamiętnienia 500 000 Romów którzy zostali zamordowani przez hitlerowskich okupantów. Wydarzenie to będzie transmitowane na żywo na facebookowej stronie Stowarzyszenia Romów w Polsce pod linkiem :