Celem projektu była digitalizacja zasobów archiwalnych zgromadzonych w Romskim Instytucie Historycznym, działającym przy Stowarzyszanie Romów w Polsce oraz utworzenie elektronicznego inwentarza, umożliwiającego szybkie przeglądanie zawartości zasobów Archiwum.
W 2007 roku Stowarzyszenie Romów w Polsce uzyskało dotację z Ministerstwa Kiultury i Dziedzictwa Narodowego na rozpoczęcie realizacji zadania polegającego na utworzeniu elektronicznego archiwum.
Formułując zalecenia do wykonania niniejszego zadania kierowano się następującymi przesłankami:
-wartość historyczna materiałów archiwalnych, ich przydatność do pracy badawczej oraz wartość dowodowa materiałów;
-unikalny charakter archiwaliów;
-czas
realizacji zadania oraz możliwości wykonawcze, wynikające z wielkości
środków finansowych (ilość zaangażowanych osób oraz zaplecze
techniczne);
Kierując się powyższymi przesłankami zdecydowano, iż w pierwszej kolejności zdigitalizowane powinny zostać materiały przechowywane w Dziale III Archiwum- tj Ofiary Holokaustu. Zadanie to zostało zrealizowane w 2007 roku, co pozwoliło na utworzenie podstaw elektronicznego archiwum Romskiego Instytutu Historycznego.
W roku 2009 wykonano prace polegające na digitalizacji kolejnych działów archiwum. W pierwszej kolejności przeniesione na nośniki cyfrowe zostały materiały z działu XIII- materiały prasowe- głównie ze względu na nietrwałość materiałów prasowych wytworzonych w latach 70-tych i 80-tych XX wieku.
Następnie zdigitalizowano Dział XII- Varia- głównie ze względu na walory dokumentacyjne dużego zbioru fotografii oraz unikalny charakter niektórych dokumentów- m. in. oryginalnej ksiązki taborowej z połowy XX wieku.
Archiwum Romskiego Instytutu Historycznego mieści się w siedzibie głównej Stowarzyszenia Romów w Polsce w Oświęcimiu. Jego zasoby są udostępniane wszystkim zainteresowanym. Ze zbiorów Archiwum korzystają studenci, uczniowie, dziennikarze, naukowcy. RIH blisko współpracuje z uczelniami, fundacjami, stowarzyszeniami oraz instytucjami publicznymi w zakresie udostępniania informacji dotyczących historii Romów. Posiadanie zasobów w wersji cyfrowej umożliwia udostępnianie i przesyłanie dokumentów na odległość, co znacznie zwiększa zasięg działania Stowarzyszenia Romów w Polsce oraz Romskiego Instytutu Historycznego. Przeprowadzenie digitalizacji umożliwiło korzystanie ze zgromadzonych zbiorów bez obaw o ich uszkodzenie, poprawiło jakość usług świadczonych przez Romski Instytut Historyczny, usprawni ło jakość działania Archiwum, umożliwi szybki dostęp do wybranych materiałów.
Projekt zrealizowano dzieki środkom finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Digitalizacja dokumentów bibliotecznych, archiwaliów i muzealiów.